Tamburaška glazba na području Varaždinskih Toplica kroz tri stoljeća
Glazba čudesno djeluje na naša osjetila – uz nju najcjelovitije oslobađamo srce i dušu i ona je neminovno dio naših najvažnijih životnih zbivanja.
Kao što je netko davno rekao: “kad te glazba pogodi, ne osjećaš bol, već sreću i radost”.
Iz predgovora autora:
“Povodom obilježavanja 136. godišnjice sviranja tambura u Varaždinskim Toplicama (1888. – 2024.) i kontinuiranog rada s manjim prekidima, odlučio sam pripremiti monografiju o tamburaškoj glazbi na području Varaždinskih Toplica. U monografiji nisu obuhvaćeni samo tamburaši, već zborska, limena i orguljaška glazba kroz povijest cjelokupnog društvenog, kulturnog i zabavnog života u gradu Varaždinskim Toplicama i okolici te njihova povezanost.
Monografija je nastala kao rezultat dugogodišnjeg istraživanja očuvane rijetke pojave sviranja (tambura, ostalih glazbala, pjevanja) na cijelom području grada Varaždinskih Toplica.
Uspjeh Dječjeg tamburaškog orkestra (DTO) povezan je s kvalitetom djece, voditelja, roditelja, škole, glazbala (tambura) na kojima se sviralo te visokom brigom vodstva OŠ Antuna i Ivana Kukuljevića, grada i županije. Tijekom školske godine DTO i dječji zbor (DZ) zajedno obuhvaćaju oko stotinjak učenika, što iznosi 30% od ukupnog broja učenika. Učenje sviranja ili pjevanja realiziralo se kroz izbornu nastavu ili slobodne aktivnosti.
Monografija je nastala u težnji da se budućim genera-cijama što bolje objasni pojava i razvoj tamburaške glazbe na području grada Varaždinskih Toplica, zabilježe i sačuvaju svjedočanstva ove važne kulturne baštine. Cilj je ostaviti trag i dokumentirati te očuvati jednu od znača-jnijih društvenih aktivnosti unutar koje se kontinuirano provodi obrazovanje i odgoj mladih u izvannastavnim aktivnostima. Monografija je većinom posvećena razvoju tambura u Varaždinskim Toplicama, tamburašima i zborskoj glazbi osnovne škole, a jednim svojim dijelom i limenoj glazbi te svim glazbenicima i njihovim aktivnostima u slobodno vrijeme kroz povijesne prikaze.
Dječji tamburaški orkestar Osnovne škole Antuna i Ivana Kukuljevića svojim glazbenim ostvarenjima zadivio je mnoge, osvojio čitav niz odličja i priznanja te proslavio Varaždinske Toplice i Varaždinsku županiju na polju visokog umjetničkog dosega i vinuo se u vrh tamburaške glazbe u Hrvatskoj.
Monografija je rezultat dugogodišnjeg rada u DTO-u kroz ulogu voditelja, glazbenog pedagoga, dirigenta, prikupljanja članaka, provedenih istraživanja, važnih bilješki i prikupljanja vlastite fotografske dokumentacije iz spomenice škole, crkvene spomenice, kanonskih vizitacija, vlastite dokumentacije, kazivanja aktera i svjedoka događanja. Najveći prostor u monografiji posvećen je nastupima na festivalima, gostovanjima, bogatoj arhivskoj fotodokumentaciji proslavljenog dječjeg školskog orkestra, koji je ostavio pečat na polju tamburaške glazbe.
Monografija je podijeljena u nekoliko poglavlja. U prvom poglavlju upoznajemo Varaždinske Toplice, sakralno graditeljstvo te prikaz kulturno-zabavnog života u njima: vatrogasnu glazbu, Sokolsko društvo, akademsko društvo Napredak, povijesni razvoj školstva te biografije Antuna i Ivana Kukuljevića. U narednom poglavlju prikazan je razvoj i povijest tamburaške glazbe u Hrvata te literarne crtice i poveći rukopis literarne povijesti starog prosla-vljenog topličkog tamburaškog zbora kroz pismohranu Stjepana Samobora, dipl. iur., kao i fotodokumentaciju glazbenika i glazbenih sastava varaždinsko-topličkog kraja kroz povijest do danas.
Najveći prostor posvećen je DTO-u, značenju glazbene kulture te nastupu DZ-a na školskim priredbama, nastupima na festivalima, gostovanjima u Hrvatskoj i inozemstvu, arhivskoj dokumentaciji i napisima u tisku.
DTO je bio nositelj važnih kulturnih događanja u Varaždinskim Toplicama, ali njegova najveća važnost proizlazi iz činjenice da se mladi kroz izvannastavne aktivnostima odgajaju te da kroz glazbenu kulturu korisno troše svoje vrijeme na osobni razvoj i druženje te se uče toleranciji različitosti. Poučavanje djece novim vještinama, druženje s njima i briga oko njih, organizacija koncerata i priredbi te socijalizacija unutar škole raduju i daju garanciju da se na taj način odgajaju kvalitetni članovi zajednice. Blagodati modernih tehnologija nameću razne mogućnosti zabave za mlade osobe, a uspjeh DTO-a navodi na zaključak da se požrtvovnim radom može učiniti puno i u modernom razvoju društva.”